قوانین ثبت دامنه ir

 

دقت نمایید که شرایط خاصی برای انتخاب نام دامنه وجود دارد که خلاصه آن به شرح زیر می باشد (جهت مطالعه متن کامل مقررات مربوط به نحوه نام گذاری به سایت http://www.nic.ir مراجعه نمایید):

 • برای دامنه های با پسوند ".ایران" از حروف فارسی استفاده می شود.
 • دامنه ها نزد NIC به شکل یک ساله یا پنج ساله ثبت می شوند.
 • برای دامنه های با پسوند ".ir" می توان از حروف A-Z، اعداد 0-9 و علامت منها (Dash –) استفاده کرد.
 • برای دامنه های مرتبه دوم، نام دامنه باید حداقل سه کارکتر و حداکثر 63 کارکتر باشد.
 • بزرگ یا کوچک بودن حروف مهم نیست.
 • کارکتر فضای خالی (Space) به عنوان جزئی از نام دامنه مورد قبول نمی باشد.
 • علامت منها نه می تواند به عنوان اولین و آخرین کارکتر نام دامنه انتخاب شود و نه می تواند به شکل همزمان به عنوان حروف سوم و چهارم استفاده شود.
 • دامنه های با شکل کلی *.ir و ایران.* به عنوان دامنه مرتبه دوم و دامنه های با شکلی کلی *.*.ir و ایران.*.* به عنوان دامنه مرتبه سوم شناخته می شوند.
 • نام دامنه های مرتبه دوم نمی تواند جزء موارد زیر می باشد:
  1. اسامی ممنوعه و محدود شده.
  2. نام های دو حرفی.
  3. اسامی عمومی و پسوندهای ثبت شده مرتبه اول (aero, arpa, biz, com, coop, edu, gov, info, int, mil, museum, name, net, org, pro).
  4. اسامی عمومی مرتبط با اینترنت (فهرست این اسامی را می توانید در آدرس https://www.nic.ir/Generic_Internet-Related_Names مشاهده نمایید).
  5. اسامی استان ها و شهرهای کشور ایران (البته این اسامی قابل ارائه برای سازمان های متبوع می باشد).
  6. اسامی مشهور (مانند اسامی اشخاص، حوادث، خصوصیات و منابع طبیعی – البته این اسامی با ارئه مجوز وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی قابل ارائه به نهادهای مربوطه می باشند).
 • قواعد مربوط به دامنه های مرتبه سوم:
  علاوه بر مقررات بالا، برای دامنه های مرتبه سوم با پسوندهای معین زیر می توان دامنه ای ثبت نمود:
  1. پسوند ac.ir: مخصوص موسسات دارای مجوز از وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، وزارت بهداشت و درمان، شورای سرپرستی کنفرانس های اسلامی و یا شورای عالی انقلاب فرهنگی می باشد. متقاضی باید تصویر مجوز خود را در هنگام درخواست ثبت نام دامنه به مرکز NIC ارائه نماید.
  2. پسوند co.ir: مخصوص شرکت های تجاری ثبت شده می باشد. این موسسات باید تصویر مدارک ثبت حقوقی خود (از قبیل تصویر روزنامه رسمی) را از طریق فکس یا ایمیل در هنگام درخواست ثبت نام دامنه به مرکز NIC ارائه نمایند.
  3. پسوند gov.ir: مخصوص سازمان ها و افراد فعال در بخش های اجرایی، تقنینی و قضایی دولت می باشد. متقاضی باید نامه ای از نهاد مذکور و در سربرگ آن نهاد از طریق فکس یا ایمیل در هنگام درخواست ثبت نام دامنه به مرکز NIC ارائه نمایند.
  4. پسوند Id.ir: مخصوص افراد ایرانی الاصل یا با تابعیت ایرانی می باشد. متقاضی باید تصویری از یکی از مدارک شناسایی خود که ثابت کننده تابعیت وی می باشد در زمان ثبت از طریق فکس، ایمیل یا پست برای مرکز NIC ارسال نماید.
  5. پسوند net.ir: مخصوص ISP ها و ارائه دهنده گان سرویس های شبکه می باشد. متقاضی باید تصویر مجوز ارائه خدمات خود را از طریق فکس، ایمیل یا نامه در هنگام درخواست ثبت نام دامنه به مرکز NIC ارائه نمایند.
  6. پسوند org.ir: مخصوص مجامع، شرکت ها و امثالهم می باشد. متقاضی باید تصویر مجوز ثبت خود را از طریق فکس، ایمیل یا نامه در هنگام درخواست ثبت نام دامنه به مرکز NIC ارائه نماید.
  7. پسوند sch.ir: مخصوص مدارس و مراکز آموزشی تحت نظارت وزارت آموزش و پرورش می باشد. متقاضی باید درخواست خود را در نامه ای با سربرگ مرکز آموزشی از طریق فکس، ایمیل یا نامه در هنگام درخواست ثبت نام دامنه به مرکز NIC ارائه نماید.

برای ثبت دامنه اینجا کلیک کنید.

 • Email, SSL
 • 43 کاربر این را مفید یافتند
آیا این پاسخ به شما کمک کرد؟

Related Articles

پارک دامنه

آموزش پارک دامنه در سی پنل   اگر مایلید بر روی هاست خود بیش از 1 دامنه داشته باشید باید دامنه...

آموزش تنظیم دی ان اس دامنه کام

وارد پنل دامین شده از منوی بالا Domains -> List All Orders انتخواب نمایید و بر روی دامنه ی...

پسوندهای مختلف دومین ها به چه معناست ؟

دومین com : مخفف commercial می باشد. دومین های com. دارای بیشترین محبوبیت می باشند که امکان ثبت...

آموزش ساخت شناسه ایرنیک

برای ثبت دامنه های ir نیاز است که شما شناسه ایرنیک داشته باشید و این شناسه را در مراحل ثبت دامنه...

Powered by WHMCompleteSolution